رایزنی شهردار شهر میراث جهانی یزد با سرکنسول های ایران در کراچی پاکستان و حیدرآباد هندوستان

رایزنی شهردار شهر میراث جهانی یزد با سرکنسول های ایران در کراچی پاکستان و حیدرآباد هندوستان


رایزنی شهردار شهر میراث جهانی یزد با سرکنسول های ایران در کراچی پاکستان و حیدرآباد هندوستان

صبح روز یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ماه در دیدار دوستانه شهردار یزد با دو سرکنسول های ایران در کراچی پاکستان و حیدرآباد هندوستان، درخصوص دیپلماسی شهری بین یزد و شبه قاره هند بحث و رایزنی شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - با هماهنگی نمایندگی وزارت امور خارجه در استان و با برنامه ریزی صورت گرفته، نوریان و شاهرخی سرکنسول جدید کشورمان در دو شهر کراچی پاکستان و حیدرآباد هند در آستانه عزیمت به محل مأموریت خود، با جمال الدین عزیزی شهردار شهر میراث جهانی یزد ملاقات و تبادل نظر نمودند.

بنا به توضیحات نوریان که سابقه خدمت در شبه قاره هند و هر دو شهر مذکور را دارند، این سفر و دیدار به لحاظ حضور پررنگ یزدی ها و یزدی تباران در شهرهای مختلف هند و پاکستان از جمله حیدرآباد، پونه و کراچی انجام شده است.

در این دیدار پس از ارائه گزارشی از وضعیت ارتباطات قبلی شهر یزد با کشور هند (به طور خاص پیشنهاد قبلی خواهرخواندگی با شهرهای پونه و حیدرآباد)، شهردار یزد به معرفی مختصر ویژگی های شاخص شهر یزد به عنوان تنها شهر میراث جهانی کشور، ویژگی های معماری و پایداری تاریخی و همین طور ارتباط چند صد ساله بین یزد و هند پرداخته و ضمن ارائه چند پیشنهاد کاربردی، به سایر برندهای جهانی شهر یزد از جمله پایتخت شهرهای پایدار جهان و عضویت در شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو و شهرهای دوستدار کودک یونیسف اشاره نمود که به طور خاص می تواند در ارتباط با دو کشور بزرگ و باستانی هند و پاکستان به عنوان بستری برای همکاری در نظر گرفته شود.

رؤسای جدید سرکنسولگری در شهرهای مهم و بزرگ کراچی و حیدرآباد نیز معرفی کوتاهی از شهرهای مذکور ارائه نمودند و با توجه به حضور پررنگ و مؤثر یزدی تباران، بخش بزرگی از مأموریت خود را در ارتباط با استان یزد برشمرده و خواستار تقویت کانال های ارتباطی نه تنها به صورت رسمی بلکه همچنین از مسیرهای مرسوم دیگر مثل انجمن های دوستی، سازمان های مردم نهاد و خیریه و مانند آن شدند.

بوروکراسی پیچیده و برخی تفاوت های ساختاری در هند و پاکستان، دستیابی به تفاهم خواهرخواندگی را دشوار نموده اما شباهت های فرهنگی و همسایگی دیرینه ایران با شبه قاره هند از مهم ترین زمینه های پیوند با ملت های هند و پاکستان است.

جمال الدین عزیزی برای شکل گیری ارتباط جدی تر با جامعه ایرانیان مهاجر، پیشنهاد نمود تعدادی از جوانان و نخبگان یزدی تبار که تاکنون شهر یزد را ندیده اند به میزبانی شهرداری به یزد سفر نمایند و همین طور در راستای طرح شهروندسپاری شهرداری، از آمادگی شهرداری برای ایجاد میز خدمت مجازی ویژه برای حل و فصل مسائل و درخواست های مربوط به املاک یزدیان مقیم هند و پاکستان خبر داد.

در پایان مقرر شد کلیه پیشنهادها و طرح های همکاری متقابل بین شهرداری یزد و سرکنسولگری های کشورمان در کراچی و حیدرآباد از طریق نمایندگی وزارت امور خارجه در استان پیگیری و تسهیل شود.